Ceviz ağacı

Ceviz gübresi

Ceviz gübresi yaş ortalamasına bağlı olarak kullanım oranı belirlenmektedir.
Ceviz ağacında ilk etapta fidan dikiminden itibaren uygulaması ve kullanımı iklim şartları toprak yapısı ve fidan çeşitine göre atım yapılmaktadır.
Öncelik verilecek olursak ceviz ağaçları budaması yapılıp gübrelemesi tam anlamıyla sağlıklı bir şekilde tamamlandıktan sonra ortalama 5 yıl içerisinde sağlıklı mahsul alımına geçer.Toprak yapısında eksik olan minerallerin toprağa geri kazandırılması bitkinin kök yapısının güçlendirilmesi çok önemli bir faktördür.Bu oluşumu tam anlamıyla sağlanmasını ise 100 de 100 Gübre siyah toprak içeriğindeki mineraller ve iz elementler sayesinde tamamlatır.
Cevizin hem içini doldurur hemde daha fazla sürgün vermesini sağlar.Erkencilik ve su sutma kapasitesinide 2 kat artmasını sağlar.Hastalıklara karşıda ağacın direncini arttırır.

Cevizde gübre uygulama miktarı

1 ile 5 yaş aralığındaki sağlıklı bir ceviz ağacının kalitesini arttırmak için uygulama miktarı ağaç başına 500 gr yani yarım kg bir uygulama yeterlidir.
Şayet ağaçta uç kuruması gelişim bozukluğu bitkinin kök yapısı ve sürgün verimde sorunla karşı karşıya iseniz bu uygulama miktarı 1.5 kg olarak atım yapılır.